İnternet Terimleri

Domain Nedir? Doğru Domain Seçimi

Domain Nedir

Domain (Alan Adı), internet sektöründe sıkça duymuş olduğumuz bir terim peki bu terimler ne anlama geliyor hiç merak ettiniz mi? Cevabınız evet ise bugün bu terimlerin anlamını öğreneceğiz.

Domain/Alan Adı Nedir?

İnternette gezdiğimiz web sayfaları, tarayıcı çubuğuna yazmış olduğumuz site adresi ve uzantısına Domain veya Türkçe karşılığıyla Alan adı diyebiliriz.

Bu alan adları fiziksel adresinin (ip adresinin) karşılığı olan harf, sayı ve sembollerin oluşturduğu kimliktir. Birden fazla web sitesinin bir domaine sahip olması veya varolan domaini kullanmamız mümkün değildir. Çünkü her domain benzersiz bir kimlik içermektedir.

Geçmişte web sitelerine ip adresi ile erişilmekteydi ve akılda kalıcılığı zor olması nedeniyle internetteki bazı firmalar bu durum ile ilgili çözüm geliştirerek günümüzde ki halini almasını sağlamıştır. Günümüzde domain olmasaydı web sitelerine 123.456.789.00 gibi ip adresleri ile erişmemiz gerekecekti. Bu yenilikçi teknolojiyle web sitelerine erişmemiz kolaylaştırılmıştır.

Domainler veya Alan adları iki ayrı bölümden oluşmaktadır.

İlk bölüm domain adınızı içermektedir. İkinci bölüm ise domain uzantınızı içeren bölümdür. Örneklendirmemiz gerekirse Domain adı “CreativeDijital” olan web sitemizin uzantısı .com‘dur. Com uzantısı dünyada en popüler domain uzantısıdır. Com, net, org, com.tr, info gibi yüzlerce alan adı uzantısı mevcuttur.

Doğru Domain Seçimi

Domain kosunun ne olduğunu öğrendik. Sıra geldi alan adını seçerken nelere dikkat etmemiz gerekli.

  • Kısa ve akılda kalıcı olması
  • Okuması/Telaffuz etmesi kolay olmalı
  • Popüler domain uzantıları kullanın
  • Marka adınızı veya Anahtar keliminizi içermeli
  • Rakiplerinizin seçimini inceleyin
  • Tire ve sayı içeren domain tercih etmemeye özen gösterin
  • Patent ve tescil kontrolü yapın

Bizler Creative Dijital olarak müşterilerimizin domain seçimlerinde bir çok araştırma ve istatistiklere dayanarak domain önerilerimizi sunmaktayız. Bizimle iletişime geçerek ücretsiz olarak bilgi ve fikir alabilirsiniz.

Avatar of Creative Dijital

Yazar

Creative Dijital